piątek, 5 czerwca 2020


05.06.2020

Temat dnia: Nasze zabawy.

1. Gimnastyka- Przygotujcie proszę stroje gimnastyczne i ćwiczcie razem z czarnym i niebieskim ludzikiem



2. Zabawy z muzyką
Pierwsza propozycja to zabawa muzyczno- ruchowa pt. "Muzyczne stop"

"Jeżeli Ci wesoło..."- zabawa  ruchowa z piosenką
- swobodne ilustrowanie ruchem treści piosenki


3. Dzieci z różnych stron świata, ich domy i zabawy- prezentacja


4. Zabawy na świeżym powietrzu– chociaż teraz pada deszcz, to może dziś uda Wam się kochani pobawić na powietrzu.

„Zabawy dzieci z różnych stron świata” - oto kilka propozycje zabaw z innych krajów:

1. „Rangoli” – zabawa z Pakistanu. Ta egzotyczna zabawa polega na tworzeniu barwnych kompozycji-obrazów na ziemi lub asfalcie R. rysuje kredą lub patykiem dowolny kształt lub wzór, łatwy do wypełniania. Może to być duży kwiat, fantazyjny domek czy mandala. Zadaniem dzieci jest „pokolorowanie” obrazu: trawą, kamyczkami, płatkami kwiatów, listkami itp.

2. „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy” – zabawa z Grecji. Zapraszamy do zabawa rodzeństwo lub inne dzieci z podwórka. Jedno z dzieci to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie dzieci szybko biegną w stronę Baby Jagi. Na słowo: patrzy Baba Jaga się odwraca. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto zaś pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

3. „Ciepło – zimno” – zabawa z Liberii (Afryka). Jedna osoba chowa jakiś przedmiot i daje wskazówki pozostałym – w wersji polskiej słowami: „ciepło”, jeśli dana osoba zbliża się do przedmiotu, lub „zimno”, jeśli się od niego oddala; w wersji z Liberii miejsce ukrycia przedmiotu sygnalizuje się nie słowami, ale klaskaniem z różnym natężeniem, w zależności od odległości kryjówki.

4. „Rzeka słów” – zabawa z Indii (Azja). R. ustala zakres słów, np. zwierzęta, rośliny. Podaje pierwsze słowo, a dzieci dodają kolejne. Każde słowo musi zaczynać się głoską, którą kończyło się poprzednie, np. tygrys – smok. Kto w ciągu 10 sekund nie poda wyrazu, odpada z gry. Także w Polsce dzieci często grają w tę grę i nazywają ją „Podaj słowo”.

 „Moja ulubiona zabawa”- nauczcie innych swojej ulubionej zabawy lub się w nią pobawcie, może opowiecie mamie lub tacie jak się w nią bawi.

5. Moja zabawka- Dzieci często do zabawy potrzebują zabawek. Mam dla Was propozycję, wykonajcie dziś przy pomocy rodziców lub starszego rodzeństwa swoją własną zabawkę.
Oto kilka propozycji
„Furby”- podsyłam filmik z instruktarzem jak wykonać swojego Furby`ego


 „Pękaty przyjaciel”- zabawa twórcza
Za pomocą flamastrów ozdóbcie balon według własnego pomysłu. Narysujcie wesołą minkę, słonko, kwiaty, serduszka, motyle, a następnie nadmuchajcie balon i obserwujcie jak zmienia się Wasz rysunek (rośnie czy maleje).

„Gniotek”- praca techniczna
Kochani, nasza kolejna propozycja dla Was, to wykonanie gniotka. Z pomocą rodziców napełnijcie balon mąką. Zawiążcie balon i ozdóbcie swojego stworka. Gdy będziecie na niego naciskać, będzie on przybierał różne kształty i formy.



6. Karty pracy

Praca z KP 4. 33a– pisanie wyrazów po śladzie, łączenie zdjęcia z podpisem, kolorowanie, odnalezienie w książkach i albumach informacji na temat zabaw dzieci z różnych krajów.
Praca z KP 4. 33b –układanie wyrazów z rozsypanki literowej, łączenie wyrazów z obrazkami.

7. „Memory wyrazowo-obrazkowe”– ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci. Dzieci przygotowują kartoniki, które będą wykorzystane we wspólnej zabawie. Na przygotowanych przez Rodzica kwadratach wykonują rysunki zabawek oraz piszą ich nazwy lub proszą o pomoc R. Następnie zgromadzone kartoniki rozkładają na dywanie. Rodzina siada w kręgu, przyglądają się przez krótką chwilę obrazkom i ich podpisom. Następnie kartoniki zostają odwrócone. Uczestnicy zabawy kolejno odsłaniają po dwa kartoniki, próbując odnaleźć parę: obrazek i podpis. Wygrywa osoba, która zbierze największą liczbę par.

A oto kilka propozycji na weekend do wykorzystania przez chętne dzieci:

"Opowiadania do chichotania" Renaty Piątkowskiej 

Liczenie na cukierkach - dodawanie

Znajdź pary

Wyszukiwanie głosek

Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami

Ćwiczenia grafomotoroczne- kreatywne zabawy dla dzieci, rozwijające sprawność manualną


Zatańcz ze mną– zabawa muzyczno- ruchowa


 MIŁEGO WEEKENDU KOCHANI !





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szuwarki 14.01.2022

 Data 14.01.2022 (piątek) Temat kompleksowy: Kto to taki mama mamy, tata taty? Temat dnia: Życzenia dla babci i dziadka 1. Poranna rozgrzewk...