wtorek, 5 maja 2020


05.05.2020 r.

Temat dnia : Jak powstaje papier?

1. Poruszajmy się troszeczkę.



2. „Tajemnicza książka”- zabawa

Dziecko ustawia się w wyznaczonym miejscu przez rodzica. Następnie dostaje książkę od rodzica, którą kładzie sobie na głowie. Stara się utrzymać książkę, w tej pozycji, przez cały czas wykonywanych zadań.
Dziecko wykonuje kolejno polecenia rodzica:
- Idź do przodu z książką na głowie, 5 kroków
- Obróć się z książką na głowie, 3 razy
- Zatańcz z książką na głowie
- Przejdź z książką na głowie w lewą stronę, krokiem dostawnym, 4 kroki
- Kucnij z książką na głowie, 3 razy
- Idź tyłem z książką na głowie, 5 kroków

3. Zabawa „W księgarni”
Dziecko kładzie się na plecach na podłodze, w wyznaczonym miejscu przez rodzica. Ręce i nogi są wyprostowane, ręce złączone w wzdłuż tułowia. Na hasła rodzica wykonuje zadania:

 Hasła do zadania:
·         Książki się otwierają!  Dziecko leży na plecach, wyprostowane ręce i nogi rozkłada na boki
·         Kartki się przewracają!  Dziecko leży wyprostowane i klaszcze w ręce
·         Książki się zamykają!   Dziecko leży na plecach, nogi i ręce są wyprostowane, ręce złączone wzdłuż tułowia
·         Książki stoją na regale!  Dziecko staje na baczność
Zabawę powtarzamy kilka razy.

4. Zabawa „Lusterko”
Dziecko z rodzicem siadają naprzeciw siebie. Jedno jest lusterkiem i naśladuje miny drugiego. Dziecko próbuje nazwać  emocje.

5. "Skąd się bierze papier?" W poniższym linku znajdziecie film, który w prosty sposób pokazuje jak wygląda proces produkcji papieru:

Z filmu dowiemy się również, że do produkcji papieru nie musimy za każdym razem wycinać nowe drzewa. Możemy użyć już papier wcześniej wytworzony, odpowiednio posortowany i przetworzony. Etap ten nazywamy „Recyklingiem” i jak pamiętacie omawialiśmy go w przedszkolu.  Nawet podczas produkcji książki możemy nadać im nowe życie- DBAJMY O PRZYRODĘ  !

6. „Opowiadanie o papierze”

Rodzic daje dziecku kartkę papieru A4 i dzieli z dzieckiem za pomocą kredki kartkę na pół. Następnie rodzic opowiada dziecku historię o Białej Kartce papieru. Opowiada w taki sposób, aby wpleść działania matematyczne do wykonania przez dziecko.
Zadaniem dziecka jest narysowanie dwóch obrazków oraz wykonanie obliczeń.

Przykładowe opowiadania:
Dawno, dawno temu była sobie Biała Kartka papieru. Wydawała się mało zachęcająca, nie kusiła tajemniczością, nie wywoływała ciekawości. Była tylko białą, pustą kartką ani ładną, ani brzydką, zbyt zwyczajną, aby się nią zainteresowano.
Właściwie, poza bezwolnym i bezradnym Piórem, nikt jej nie zauważał, a gdy już ją ktokolwiek zobaczył, to i tak mijał z obojętnością. Któż traciłby dla pustej Białej Kartki i bezbronnego Pióra swój cenny czas?
Pewnego razu Biała Kartka zaczęła rysować obrazki i cyferki. Posłuchaj i spróbuj narysować to co Ci przeczytam.
  • W pewnym lesie stały obok siebie cztery drzewa – wysokie i stare. Pewnego dnia drwale ścieli jedno drzewo. Ile drzew zostało?

(Dziecko rysuje 4 drzewa, następnie skreśla {odejmuje} 1 drzewo i podaje wynik: 3 drzewa)
  • Ciężarówka wiozła do tartaku osiem ściętych drzew. Po drodze zatrzymała się w miejscu wycinki i pracownicy zapakowali na ciężarówkę jeszcze jedno drzewo. Ile drzew było razem na przyczepie ciężarówki?

 (Dziecko rysuje 8 drzew, następnie rysuje {dodaje} jeszcze 1 drzewo i podaje wynik: 9 drzew) 

Dzieci mogą zapisywać liczbę drzew cyframi, symbolami, np. kropkami, lub rysunkami. Nie należy im podpowiadać, w jaki sposób mają wykonać to zadanie – wszystkie odpowiedzi są poprawne, jeśli prowadzą do właściwego wyniku. BRAWO!

7. Wirtualne Warsztaty Twórcze- Papier czerpany




8. „Tworzymy własny papier” – R. ogląda z dziećmi masę powstałą wcześniej w zabawie

KROK I- Przygotowywanie masy z makulatury
Drobno podarty bądź pocięty papier zalej wrzątkiem, wymieszaj i odstaw na noc. Następnie blenderem rozdrób do konsystencji papki.

KROK II- Mieszanie krochmalu z pulpą papierową
Rozpuść mąkę ziemniaczaną w 1/3 szklance wody. Resztę wody (niecałe 0,5 litra) zagotuj. Jak zacznie się gotować wlej zawiesinę z mąki ziemniaczanej i trzymając na małym ogniu wszystko wymieszaj do zgęstnienia.
Odciśniętą papkę z pierwszego naczynia przełóż do innego (4-5 wyciśniętych garści) i dodaj 2-3 łyżki krochmalu, wszystko zamieszaj. W tym momencie możesz dodać białej farby, aby papier był bielszy.

KROK III - Czerpanie papieru
Na deskę do krojenia, bądź inny płaski element nałóż siatkę. Następnie na siatkę rozłóż równomiernie masę papierową. Teraz można również umieścić suszone kwiaty. Następnie nałóż kolejną warstwę siatki i delikatnie rozwałkuj. Odstaw całość w ciepłym miejscu do następnego dnia.

KROK IV - Suszenie papieru czerpanego
Delikatnie zdejmij górną siatkę i sprawdź, czy papier już wyschnął. Jeżeli nie, zostaw do dalszego schnięcia, potem usuń drugą siatkę. Ważne jest, to aby warstwa nałożonej masy nie była gruba, bo wówczas, trzeba długo czekać aż wszystko wyschnie.

Efekt końcowy
Gotowy papier czerpany jest ciekawą dekoracją. Można po nim pisać.

9. Kropki, kreski i litery  str. 35 – utrwalanie cyfry 10

10. Liczenie do 10 rozwiąż quiz.


Miłego dnia, kochane Szuwarki! Pani Danka i Pani Asia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szuwarki 14.01.2022

 Data 14.01.2022 (piątek) Temat kompleksowy: Kto to taki mama mamy, tata taty? Temat dnia: Życzenia dla babci i dziadka 1. Poranna rozgrzewk...