wtorek, 1 grudnia 2020

2.12.2020

 02.12.2020 r.
Temat: Ciepło- zimno.

1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych na prawidłową postawę ciała. Naśladujemy zwierzęta.




2. „Ciepło – zimno” – zabawa. Dziecko odwraca się tyłem R. chowa wybraną zabawkę w pokoju tak, aby była minimalnie widoczna.
Na hasło : Prosimy!  Dziecko  porusza się po pokoju, szukając zabawki. R. pomaga mu, mówiąc: Ciepło (warm), Gorąco (hot), gdy zbliża się do zabawki, oraz: Zimno (cold), gdy się od niej oddala. Zabawa może być prowadzona w języku angielskim.

3.„Taniec z termometrem” – zapoznanie z wierszem.
R. pokazuje dziecku duży okienny termometr rtęciowy jako kukiełkę. Przedmiot jest do połowy owinięty szalikiem. R. mówi wiersz i manipuluje kukiełką tak, jakby ta prowadziła z R. rozmowę.

Taniec z termometrem
Tadeusz Śliwiak

Powiedz, proszę, czemu chodzisz w takim
grubym swetrze,
drogi panie, miły panie, panie termometrze?
Gdybym nie miał tego swetra,
zmarzłbym tu okropnie.
Przecież zima, straszny mróz tu,
minus dziesięć stopni.
Nie wiedziałem, termometrze, żeś ty taki piecuch.
Zatańcz z nami w koło, to ci będzie cieplej nieco.
Oj, nie mogę, gdyby słupek rtęci poszedł w górę,
urządziłaby mi zima straszną awanturę.
 
4.„Termometr” – poznanie zasad działania termometru.
R. pokazuje dzieciom ilustracje różnych rodzajów termometrów. Dziecko określa, do czego służą termometry, dlaczego są potrzebne. R. wyjaśnia, że są różne miary: jabłka kupujemy na wagę, czyli na kilogramy, dekagramy, gramy, czas mierzymy w godzinach, minutach, sekundach, a temperaturę powietrza – w stopniach. Na przykładzie termometru okiennego rtęciowego R. zapoznaje dziecko z zasadami jego działania (co oznacza kolor niebieski, a co czerwony). Dziecko odszukuje cyfrę 0, a R. dodaje, że gdy słupek rtęci spada poniżej 0 stopni, mówimy, że jest ujemna temperatura, czyli jest zimno i woda zamarza: tworzą się sople na dachach i rynnach, a kałuże skuwa lód. Kiedy zaś słupek rtęci znajduje się powyżej poziomu 0 stopni, temperatura jest dodatnia, a woda nie zamarza. Im wyżej sięga słupek rtęci, tym jest cieplej, im niżej – tym zimniej. R. pokazuje dziecku 2 termometry, z których jeden wystawia za okno. Po zabawie ruchowej dzieci sprawdzają, jak zmieniła się temperatura.


5.„Ciepło – zimno” – zabawa ruchowo-ortofoniczna.
Dziecko porusza się  przy dźwiękach dowolnej muzyki. Na hasło: Ciepło
naśladuje spacer, opalanie się na plaży, pływanie w wodzie, jazdę rowerem. Gdy usłyszy hasło: Zimno, mówią brrr i hu-hu, naśladuje rozcieranie rąk, chucha w dłonie, tupie nogami.
 
6.„Ubrania na ciepło i na zimno” – zabawa dydaktyczna.
Na dywanie R. rozkłada różne ubrania: 5 różnych letnich nakryć głowy, a także po 5 szalików, czapek zimowych, spodni, swetrów i bluz. Zadaniem dziecka jest posegregowanie ich na takie, które zakładamy, gdy jest ciepło, oraz te, które przydadzą się w zimne dni. R. proponuje zapakować letnie ubrania do pudełka,
podpisać i schować do szafy. Dziecko przelicza letnie nakrycia głowy, na pudełku przykleja napis: na lato oraz kartonik z 5 kropkami. Segreguje zimowe ubrania według rodzaju, przelicza, oznacza je kartonikiem z pięcioma kropkami. R. demonstruje cyfrę 5, omawia jej wygląd.


7. „Pięć paluszków” – pamięciowe opanowanie wiersza.

Pięć paluszków
Anna Edyk-Psut

Jest pięć kropek na biedronce,
Pięć paluszków mam przy rączce.
Mogę nimi zbierać klocki,
Głaskać kotka, kręcić loczki...
Trzymać nimi kredki, łyżki,
Z plasteliny lepić myszki.
A gdy przyjdzie sroga zima,
To je w rękawiczce trzymam.

R. mówi wiersz Anny Edyk-Psut. Gestykuluje, naśladując opisywane czynności. Następnie zadaje pytania:
Ile jest palców u jednej dłoni? Co robiły palce w wierszu? Co jeszcze można
robić palcami?
Następnie R. ponownie recytuje wiersz, a dziecko, gestykulując, dopowiada
końcówki wersów.

8.„Zabawa z rękawiczką” – zabawa ruchowa.
Na dywanie dziecko rozkłada rękawiczki pięciopalcowe. Porusza się przy dowolnej muzyce cwałem bocznym po sali, a gdy melodia cichnie, zatrzymuje się, wybiera dowolną rękawiczkę i siadają obok niej. Na hasło R.:
Odliczamy! dziecko zagina kolejno palce w rękawiczce i liczy od 1 do 5, a potem od 5 do 1. Zabawę można też poprowadzić w języku angielskim.
 
9.Praca z KP2.2 – wprowadzenie cyfry 5, ćwiczenia w przeliczaniu, rozwijanie logicznego myślenia.

10.”Moja dłoń” – zabawa plastyczna. Odrysuj na kartonie swoją dłoń, a potem dorysuj paznokcie, zegarek albo pierścionki. Na każdym palcu napisz kolejno cyfry 1, 2, 3, 4, 5. Powodzenia. 


W dowolnym momencie dnia wybierz z rodzicem buźkę, określającą Wasz nastrój.


Dbajcie o siebie. Pozdrawiamy :)
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szuwarki 14.01.2022

 Data 14.01.2022 (piątek) Temat kompleksowy: Kto to taki mama mamy, tata taty? Temat dnia: Życzenia dla babci i dziadka 1. Poranna rozgrzewk...